تنوع دستگاه های روغن گیری

دستگاه روغن گیری

دانه های روغنی بسیاری در طبیعت یافت می شود که به کمک دستگاه روغن گیری می توان شیره درونی این گیاهان پر خاصیت را استخراج کرده  و مورد مصرف قرار داد. از جمله این دانه ها کنجد، تخم آفتاب گردان و … است. دستگاه روغن گیری به دو روش پرس سرد و پرس گرم کار خود را نجام می دهد. در روش پرس گرم ابتدا محصول مورد نظر در دیگ های بخار به همراه مواد دیگر پخته شده  و سپس روغن گیری اعمال می شود. در این روش به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در تولید نهایی روغن استخراج شده باید تصفیه شود و در کل روغن خروجی از دستگاه روغن گیری  با روش گرم  کیفیت خیلی بالایی ندارد و از نظر سلامتی هم در رده بعدی قرار می گیرد. روش دیگری وجود دارد در دستگاه روغن گیری  که به آن پرس سرد می گویند. در پرس سرد مواد افزودنی دیگری به محصول مورد نظر اضافه نمی شود.  برای همین روغن استخراجی از آن کاملا خالص  و از لحاظ سلامتی هم بهتر از روش گرم است. بیشتر افراد در هنگام خرید دستگاه روغن گیری  در منزل از روش پرس سرد استفاده می کنند. ولی در حجم صنعتی از روش گرم استفاده می شود به دلیل اینکه در روش گرم صد در صد روغن به دلیل استفاده از ماده شیمیایی استخراج می شود به همین علت کارخانه های بزرگ و صنعتی از روش پرس گرم دستگاه روغن گیر  استفاده می کنند تا محصول نهایی برایشان پر سود تر تمام شود. در حوزه بهداشت و سلامت تاکید شدید بر استفاده نکردن از روغن های بازاری و یا به اصطلاح صنعتی است. امروزه بیشتر افراد خود مبادرت به خرید دستگاه روغن گیری می کنند تا محصول طبیعی تر و خالص تر و باکیفیت تر برای مصرف در اختیار داشتهباشند و یا از فروشگاه هایی که فقط در این زمینه کار می کنند روغن مصرفی خود را تامین می کنند.

دستگاه روغنگیری

امروز استفاده بهینه از تمامی مواد خوراکی بسیار مورد کاربرد است از جمله گرفتن روغن تمام دانه ها و هسته های خوراکی و استفاده از آن ها در مصرف روزانه افراد، بخصوص روغن هایی که کمک کننده سلامت فرد باشند. با توجه به موارد ذکر شده اهمیت و لزوم دستگاه روغنگیری بیش از بیش حائز اهمیت خواهد بود. روغن های با دانه های تیره بدلیل گرما و یا گرمای حاصل در دستگاه روغنگیری را  روش گرم می گویند. البته روش دیگری هم موجود است بنام پرس سرد که متفاوت با روش قبلی است. در حال حاضر خرید دستگاه روغنگیری فقط معطوف به کارخانه ها نمی شود و کارگاه های کوچک تر حتی افرادی هم در منزل با خرید این دستگاه ها اقدام به تولید روغن و فروش آن ها می کنند این کار علاوه بر مصرف شخصی و خانوادگی افراد موجب ایجاد کسب و کارهای کوچک با فضا کمتر هم شده است ملاحظه می کنید که دیگر خرید دستگاه روغنگیری معطوف به کارخانه های چندساله و بزرگ نیست . امروزه اهمیت به سلامت بسیار بیش از بیش شده است و مسئولان حوزه سلامت بسیار بر این مسئله تاکید دارند. شاید همین مسئله خود بروی خرید دستگاه روغنگیری یتاثیر بیشتری گذاشته چون تقاضا برای روغن مرغوب تر و مناسب با سلامتی بیشتر از قبل شده است. بیماری های قلبی و عروقی به دلیل شلوغی محیط و به نسبت آن آلودگی های زیاد، استرس کاری و زندگی افراد زیادتر شده است و کارشناسان حوزه سلامت بر استفاده از روغن های طبیعی تاکید بسیار دارند این روغن های طبیعی همان موادی هستند که در روش پرس سرد از دستگاه روغنگیری تولید می شوند چون فاقد هرگونه مواد شیمیایی است و همان روغن اصل گیاه یا دانه را در پایان کار داریم. البته در حال حاضر خرید دستگاه روغنگیری فقط برای تامین روغن های خوراکی نیست بلکه از ان دستگاه ها برای گرفتن روغن دانه ها یا هسته های خیلی از گیاهان دیگر هم استفاده می شود که بیشتر جنبه درمانی دارند و حتی در ماساژ ترابی نیز از این روغن ها استفاده می شود مانند روغن سیاه دانه، روغن نارگیل، روغن بادام تلخ و ……

دستگاه روغن کشی

برای تولید این روغن ها روش های سنتی و پر زحمت بسیاری استفاده می شدند که بعضا حجم محصول تولیدی برای نیاز بازار کافی نبود تا اینکه دستگاه روغن کشی کارخانه ای وارد عرصه صنعت شدند. اولین دستگاه روغن کشی در سال 1876 میلادی در آمریکا تولید شد ولی در حال حاضر کشور آلمان در این زمینه پیش رو است. قبل از استفاده از دستگاه ابتدا محصول مورد نظر برای روغن گیری برداشت شده و آشغال و دانه ها فاسد از آن جدا می شود. در مرحله بعد باید رطوبت موجود در دانه از بین رفته و دانه خشک و تمیز شده  بعد وارد دستگاه شود.در صحبت بین افراد مختلف از هر دو کلمه دستگاه روغن گیری و دستگاه روغن کشی استفاده می شود. در کل می توان گفت تفاوتی بین این دو وجود ندارد و هر دو به یک معنا است. دستگاه روغن کشی شامل بدنه اصلی، مخزن درون ریزدانه و درب آن، ظرف محل روغن ریز و ظرف تفاله، ماردون و سیلندر ماردون است. از این دستگاه برای گرفتن روغن دانه ها و هسته های مورد نظر در فضاهای هتل، آشپزخانه، داروخانه، عطاری ها می توان استفاده کرد. علاوه بر ورغن تهیه شده از این دستگاه حتی تفاله های آن هم قابلیت استفاده در پخت شیرینی ها، خورشت، سوپ و… دارد که این موارد خوددلیل بر مقرون به صرفه بودن دستگاه روغن کشی است. هر دستگاه روغن کشی کارخانه ای از دو روش برای تولید روغن مورد نیاز استفاده  می کند، پرس سرد و پرس گرم. در روش پرس گرم به دلیل اینکه روغن خارج شده دمای بالایی دارد محصول تولید شده خواص خود را از دست می دهد. بیشتر افراد تا اسم دستگاه روغن کشی را می شنوند این ذهنیت برایش پیش می آید که از این دستگاه ها فقط در کارخانه هایی با مساحت زیاد می توان استفاده کرد اما امروزه در بازار، این دستگاه  در سایز های کوچکتری  برای فروشگاه ها و حتی منازل هم در دسترس است و افراد حتی می توانند به صورت شخصی دستگاه مورد نظرشان را تهیه و روغن مصرفی خود را تولید کنند.

دستگاه ارده گیری

یکی از پرکاربردترین دستگاه هایی که امروزه بسیار مورد استقبال همه قرار گرفته است دستگاه ارده گیری است. کنجد از جمله دانه های مغزی است و شیره آن ارده نیز بسیار پرخاصیت با طبعی گرم در طب سنتی و اسلامی است و باعث شادابی و رفع خستگی می شود علاوه بر این  بسیار سودمند برای افراد مبتلا به کم خونی و فقرآهن است دستگاه ارده گیری دارای دو سنگ آسیاب است. با توجه به سایز و ظرفیت این دستگاه در صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی آن برای خرید دستگاه ارده گیری حتما توجه به حجم و ابعاد کار داشته باشید. در حال حاضر مغازه های کوچکی هستند که با خرید دستگاه ارده گیری اقدام به تولید این محصول کرده اند و نسبت به نوع بازاری یا به اصطلاح کارخانه ای آن فروش بهتری هم دارند به خصوص در ایام خاصی که این خوراکی خوشمزه کاربرد بیشتری دارد مانند ماه رمضان به دلیل اینکه این مغازه های کوچک تر اعتماد خریدار به اصل بودن محصول را افزایش داده است و علاوه بر آن به دلیل اصل بودن خروجی آن از دستگاه ارده گیری مزه خیلی بهتری هم خواهیم داشت. کار با دستگاه ارده گیری پیچیدگی خاصی ندارد و هر کس در هر سن، جنس و شرایطی به راحتی م یتواند از آن استفاده کند. معمولا یکسری از تولید کنندگان سی دی آموزشی تهیه و بروی دستگاه قرار می دهند تا خریداران به راحتی با کارایی آن آشنا شوند و عده ای دیگری بخش نحوه آموزش و کار دستگاه را در کنار دیگر خدمات به مشتریان خود ارائه خواهند داد.

دستگاه ارده

برای تهیه یک ارده تازه و خوشمزه قطعا نیاز به یک دستگاه ارده خواهیم داشت. این دستگاه دو سنگ دایره ای شکل آج دار دارد که سنگ بالایی ثابت و سنگ پایینی با سرعت می چرخد. توجه داشته باشید که ناظر دستگاه می تواند زبری و نرمی ارده را با تغییری که در فاصله بین سنگ های دستگاه ارده ایجاد می کند تنظیم نماید. دستگاه ارده، دستگاهی است که روغن  حاصل از دانه های کنجد را از هم جدا می کند. این ماده بسیار انرژی زا است و مناسب برای افراد با طبع سرد است. به دلیل وجود دانه کنجد مرغوب در ایران محصول نهایی این دانه های مفید که همان ارده است بسیار مرغوب و کم نظیر است همین امر می تواند به  جوانان جویای کار کمک کند تا  با خرید دستگاه ارده و استفاده از همان فضای موجود منزل اقدام به تولید این محصول و کم کم حتی اقدام به صادرات محصول به کشورهای اطراف هم کنند. در حال حاضر کار و تولید این محصول و محصولات جانبی آن صرفا فقط توسط کارخانه های بزرگ صورت نمی گیرد و خیلی از افراد در محیط های کوچک و با همین  دستگاه ارده در حجم کوچک اقدام به تولید خود محصول و روغن آن کرده اند . جنس و کیفیت قطعات بکار رفته در تولید این دستگاه بروی میزان روغن گیری موثر است. دستگاه ارده که دچار خوردگی می شود ترکیبات فلز نامرغوب را وارد روغن خروجی می کند که همین امر بسیار مضر است. برای همین بهتر است در هنگام خرید دقت لازم را سنجش کیفیت قطعات داشته باشید تا بتوانید دستگاه ارده مرغوب با کارایی عالی تهیه کنید. در این صورت است که محصول نهایی شما با کیفیت تر و قطعا مشتریان شما بیشتر خواهد شد.

دستگاه کره بادام زمینی

می توان گفت یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین خوراکی ها کره بادام زمینی است. امروزه برای در دسترس تر بودن این خوراکی خوشمزه می توان از دستگاه کره بادام زمینی استفاده کرد تا علاوه بر مقرون بصرفه بودن بتوان از طعم تازه آن هم لذت برد. کافی شاپ ها، بوفه مدارس و فروشگاه های هایپر به راحتی می توانند با در اختیار داشتن دستگاه کره بادام زمینی به جدب مشتریان خود کمک کنند. به دلیل قابلیت میکس شدن کره بادام زمینی و طعم دهندگی فوق العاده آن برای کافی شاپ ها می تواند پرسود باشد. کارکرد ساده دستگاه کره بادام زمینی  و عدم نیاز به تخصص خاص یا پیچیده می تواند فرصت کسب درآمد در زمانی کم را برای افراد ایجاد کند. دستگاه کره بادام زمینی  موتورها بسیار قدرتمندی دارد که همین موتورها و تیغه های برنده باعث تولید کره نرم و مرغوب و با کفیت می شود. در حال حاضر خرید و استفاده از دستگاه کره بادام زمینی بسیار رایج شده است دلیل آن راحتی استفاده از این دستگاه است. به دلیل اینکه استفاده از این دستگاه بسیار راحت است و مدل خانگی یا فروشگاهی آن حجم زیادی ندارد و هر فردی  به راحتی می تواند در یک محیط کوچک محصول نهایی با کیفیت تولید کرد و برای خود بازار کار مهیا کند. خیلی از کارگاه در کنار خرید دستگاه روغن گیری ، دستگاه کره بادام زمینی را هم خریداری می کنند تا پکیج محصولاتی خود را کامل تر کنند و بتوانند تمام نیاز های مشتری های خود را برآروده کنند. چون طرفداران این نوع از کره بسیار زیاد است خیلی از افراد خود بصورت شخصی اقدام به خرید دستگاه کره بادام زمینی سایز کوچک که متناسب با فضای منزل است را می کنند. تا کره بادام زمینی خالص و همیشگی را داشته باشند یکسری دیگر هم به دلیل اینکه اقدام به تهیه انواع شیرینی جات در خانه می کنند این دستگاه  را برای کار خوددر منزل خریداری می کنند.

دستگاه روغن کشی کارخانه ای

تمامی دستگاه روغن کشی کارخانه ای دو روش برای تولید روغن مورد نیاز دارند، پرس سرد و پرس گرم. در روش پرس گرم روغن خارج شده دمای بالایی دارد  و محصول تولید شده خواص خود را از دست می دهد از طرفی از ماده شیمیایی هگزان در استخراج آن  استفاده می شود به دلیل استخراج کامل تمامی روغن از آن اما  این روغن قابل مصرف نیست و باید تصفیه شود. در روش سرد دمای روغن کمتر از 45 درجه است و خواص روغن به خوبی حفظ می شود. در این روش تولید روغن بدون استفاده از مواد شیمیایی است، برای همین برای بدن بسیار مفید تر است. بهتر است قبل از اقدام برای خرید دستگاه روغن کشی کارخانه ای ابتدا هدف خود متناسب با حجم مورد نیاز مشخص کنید. در کنار حجم تولیدی طول عمر مفید دستگاه، فاصله زمانی لازم برای سرویس دستگاه، قدرت الکتروموتور، گارانتی، طراحی قطعات پرس، هم جزء  موارد مهم  است که حتما باید به آن توجه کرد. یکی از مواردی که در بین دستگاه ها تفاوت ایجاد می کند انحصاری بودن طراحی این دستگاه ها است به دلیل اینکه اکثر دستگاه ها کپی برداری از یک محصول هستند. بخاطر داشته باشید چه در دستگاه روغن گیری کارخانه ای و یا فروشگاهی و خانه ای دمای روغن استخراج شده با کیفیت روغن رابطه عکس دارند. بطوری که اگر دمای محصول نهایی بالاتر باشد کیفیت و مرغوبیت روغن کمتر است و هرچقدر این دما کمتر باشد فایده و کیفیت روغن بدست آمده بالاتر خواهد بود. توجه داشته باشید از دستگاه روغن گیری کارخانه ای  تنها برای گرفتن روغن یکسری از دانه های خاص مثل کنجد استفاده نمی شد بلکه در بسیارب موارد از این دستگاه ها برای استخراج روغن هایی گیاهی که بیشتر جنبه درمانی و استفاده در مواد بهداشتی و حتی آرایشی  دارد مانند رازیانه، سیاه دانه، بادام تلخ،اسپند و …. هم استفاده می شود. پس تولیدات این دستگاه ها می تواند زیاد و کامل کننده پکیج خریداران باشد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: